ZÁSADNÍ DESKY DEKÁDY

BDTF je hudební vrchol tvorby Kanyeho Westa a deska, která se zapsala do síně rapových dějin na několik let dopředu. Mistrovské dílo, kde Kanye West nechává proniknout posluchače mezi své nitky kreativity a šílenosti. Nahý nechal svět náhlednout do svého nitra a své složité mysli skrze již ikonické skladby jakými jsou Runaway nebo třeba Blame Game.

KENDRICK LAMAR - Good Kid, M.A.A.D City

Jestli by si jedna jediná rapová deska zasloužila zpracování na filmových plátnech, tak by to bylo Kendricka Lamara Good Kid, M.A.A.D City. Kendrick vypráví příběh nasáklý životem běžného afro-američana z Los Angeles. Zažívá každodenní nástrahy, které mu Comptonské ulice nastaví. Mladý, zmatený kluk obklopen zbraněmi, sexem, gangovými pletkami, ale taktéž štěstím, úsměvem a ambící. Celé album podtrhává Kendrickova upřímnost a svěžest, kterou vnesl ve své době do rapového průmyslu. Deska je příkladem storytellingu dotaženého do dokonalosti. Posluchači prohlašují jméno Kendrick Lamar za reinkarnaci Tupaca. No při nejmenším se Kendrick Lamar stal nejzásadnějším hip-hopovým umělcem naší generace.

KANYE WEST - My Beautiful Dark Twisted Fantasy

V jedné osobě šílenec, blázen, génius, mistr, to je Kanye West. Diskografii, která sčítá většinu zásadních momentů moderního hip-hopu má na kontě právě on. Deskou My Beautiful Dark Twisted Fantasy nepředstavil dekonstrukci rapového zvuku jako na projektu Yeezuz a ani v sobě neskrývá melancholii v podobě chladných auto-tune refrénů jako na albu 808s & Heartbreak. MBDTF je hudební vrchol tvorby Kanyeho Westa a deska, která se zapsala do síně rapových dějin na několik let dopředu. Mistrovské dílo, kde Kanye West nechává proniknout posluchače mezi své nitky kreativity a šílenosti. Nahý nechal svět náhlednout do svého nitra a své složité mysli skrze již ikonické skladby jakými jsou Runaway nebo třeba Blame Game.

KENDRICK LAMAR - To Pimp A Butterfly

Po Kendrickovo průlomovém debutu Good Kid, M.A.A.D City se stal vůdcem nové generace hip-hopu. Nápor se hrnul ze všech stran a Kendrick musel prokázat svoji výjimečnost. Deska To Pimp A Butterfly je další skvost, další vybroušený diamant sbírající nespočet nominací a vyhraných cen. Kendrick Lamar se tentokrát už nezaměřuje na svůj vlastní rozpor, ale toto album je věnované černošské kultuře, hrdosti a jejím kořenům. Jazz, funk, blues a rap vytváří ojedinělou směs v době, kdy vládne generický trap z Atlanty. Kontroverzní skladba The Blacker The Berry nebo filosofická píseň How Much A Dollar Cost jsou jen příklady briliantních schopností, které Kendrick světu nabízí. Komplexní, temné, avšak šířící čestné a pozitivní myšlenky, to je deska To Pimp A Butterfly.

DRAKE - Take Care

Zamilované balady dlouhých zimních večerů, takto by se dalo charakterizovat album Take Care. Deska v sobě skrývá něco, co většině chybí a tím je duše. Drake do ni vložil kus sebe, kus zlomeného srdce a za zvuku pomalých R&B linek vyplakává svoji zranitelnost. Drake tímto způsobem naboural typický rapový archteyp a následně zažil raketový vzestup do výšin první hip-hopové ligy. V neposlední řadě ukazuje, že i v rapu je prostor pro zpěv a láskou zklamané umělce. I v rapovém žánru je prostor pro vyjádření silných, vnitřních emocí. 

A$AP Rocky - LIVELOVEA$AP (mixtape)

V roce 2005 byl započat kult jménem A$AP Mob. Hlavní představitel této new-yorksé bandy rozpoutal lavinu svým mixtapem LIVELOVEA$AP. V době, kdy byla žízeň po nových talentech přišel A$AP Rocky servírující v základu klasický zvuk východního pobřeží. Avšak v úplně novém kabátu a silně napojený na jižanskou tvorbu. Proto můžeme v textech slyšet reference na jména jakými jsou Slim Thug, UGK nebo Paul Wall, následně glorifikaci fialového nápoje (lean) nebo v refrénech použitou techniku chopped and screwed. Mladistvé, drzé, líbivé a módní, tím vším si podmanivě získal přízeň mladistvých a dále rozšiřoval dnes již ikonické uskupení A$AP Mob a zapříčinil úspěch jeho dalších kolegů.