VÁNOCE V (T)RAPU (2020) by Kolektiv X

Rapové Vánoce? Kolektiv X přináší playlist plný netradičních rapových koled. Nabourej si klasickou vánoční atmosféru tímto fresh výběrem!

Tyler The Creator, Chance The Rapper, Gucci Mane, Kanye West, Lil Jon nebo Outkast a mnohem více..

Staré vánoční hitovky od Run D.M.C nebo Snoop Dogga tady nečekejte. Playlist VÁNOCE V (T)RAPU je Grinchovsky nahořklá nálož rapových, a hlavně současných koled, které ani možná neznáte.

EAST ATLANTA SANTA

Kdo jiný by mohl odstartovat tento playlist než samotný Santa východní Atlanty. Legenda, která každoročně zásobuje fanoušky svými ledovými tracky. "Jingle Bales Intro" a "St.Brick Intro" jsou skvělými ukázkami, jak si Gucci Mane užívá své neprůstřelné pozice, glorifikuje své třpytivé šperky a u toho rapuje do samplů klasických koled.

„KANYE WEST AND GOOD FRIDAYS: THE MUSIC THAT WON'T BE FORGOTTEN." - FORBES

"Christmas In Harlem" je možná jeden z nejlepších a nejupřímnějších vánočních tracků ve svém žánru. Před vydáním ikonického alba My Beautiful Dark Twisted Fantasy, které ohromilo celý hudební průmysl, vydával Kanye West každý pátek jednu speciální píseň v rámci GOOD MUSIC FRIDAYS. Všechny skladby vznikaly pod taktovkou Kanyeho Westa, ale většina materiálu je kompilace hudebníku z GOOD MUSIC labelu. "Christmas In Harlem" byla jednou z několika skladeb, která vznikla v čiré kreativitě Kanyeho a najdete na ní oficiálně hned několik spolu-hudebníků jako je Pusha-T, Big Sean, Teyana Taylor, Vado, CyHi da Prynce nebo Jim Jones. Avšak ve verzích na streamovacích službách je tento repertoár osekaný.

JEREMIH & CHANCE THE RAPPER „TRADICE DVOU SKVĚLÝCH PŘÁTEL A DÁREK PRO SVÉ FANOUŠKY."

V roce 2016 došlo na první spojení chicagského dua v rámci celého hudebního projektu. Chance The Rapper a R&B zpěvák Jeremih tehdy přinesli uhlazený, vánoční mixtape Merry Christmas Lil’ Mama jako dárek pro celé Chicago.

Následně rok poté opět doručili další vánoční nadílku. Merry Christmas Lil’ Mama (Re-Wrapped) je rozšířená deluxe edice původního mixtapu. Tentokrát se tam nachází celá řada nových producentů a interpretů. "Are U Live" je energická, trapová a odhlečená sranda, kde se objevuje také Valee se svoji ojedinělou flow.

Na druhou stranu v playlistu najdete také letošní skladbu "The Return", kde Chance The Rapper zvolňuje tempo a snaží se navodit opravdový rodinný duch Vánoc.

„JAK SI MOHL DOVOLIT JÍT ZE SVÉ STARÉ RAPOVÉ TVORBY AŽ K POPOVÉMU VÁNOČNÍMU ALBU? VOLE, KDYBYS BYL ALESPOŇ TROCHU INTELIGENTNÍ, TAK VÍŠ, ŽE JSEM ODJAKŽIVA V JEDNOM A TOM SAMÉM HUDEBNÍM SVĚTĚ A KULTUŘE." - TWITTER (Tyler, The Creator)

Takhle trochu rozhořčeně reagoval Tyler The Creator na Twitteru po fanouškovské kritice jeho vánočního EP s názvem Music Inspired by Illumination & Dr. Seuss' The Grinch. Jedná se o hudbu na motivy nově zpracovaného animovaného Grinche z roku 2018. Tyler The Creator se zároveň objevil na dvou skladbách originálního soundtracku Dr. Seuss' The Grinch (Original Motion Picture Soundtrack). V playlistu dostanete trošku od každého a přese všechnu fanouškovskou kritiku jsou oba počiny velmi kvalitní a můžeme zde cítit silný přechod do současné tvorby Tylera The Creatora.

„I am the Grinch
Hey, how you doing, you scum? It's a pleasure to meet you"

„TAHLE SKLADBA JE VÁŽNĚ JEN PRO TY, KTEŘÍ OPRAVDU NESNAŠÍ VÁNOČNÍ SVÁTKY A JEŠTĚ K TOMU MAJÍ ŽALUDEK NA TO, ŘEŠIT V TĚCHTO DNECH POLITICKOU SITUACI." - HIGHSNOBIETY

Byl to skvělý úder do obličejů všech pochybovačů, že by vymizel fungující rap odkazující se na staré hip-hopové kořeny, když před šesti lety vtrhla na scénu nahrávka Run The Jewels 1. Od té doby tohle duo (El-P, Killer Mike) vydalo další tři pokračování svého zásadního debutu. Bláznivé produkce, smršť propracovaných rýmů a přirozená chemie mezi oběma umělci. Kvalita jejich alb je konzistentní a ani po šesti letech nemají tendenci upadat, natož nebýt relevantní na scéně. Finálním trackem jejich debutu byla skladba "A Christmas F*cking Miracle". Syrová nahrávka, která spíše napadá současné hodnoty utvářející se kolem vánočních svátků. Tvrdá slova, rýmy a emoce.

Playlist toho nabízí mnohem více. Nemohl jsem si odpustit klasiku v podobě Outkast a jejich hitu "Player's Ball" nebo ženské zastoupení Dej Loaf s hostujícím Kodakem Blackem. Playlist v sobě skrývá několik ladných, R&B skladeb. Stejně tak trapové koledy (Yo Gotti, Fobolous) a v neposlední řadě pár bizarních pokusů o vánoční píseň. Mezi ty nejustřelenější se dostal vánoční remix Big Shaqova hitu "Man's Not Hot" a hned poté dva roky starý singl "All I Really Want For Christmas" od Lil Jona.

VÁNOCE V (T)RAPU (2020) BY KOLEKTIV X

 1. Gucci Mane - Jingle Bales Intro
 2. Kanye West, CyHi The Prynce, Teyana Taylor - Christmas In Harlem
 3. Yo Gotti, Fabolous, DJ Khaled - 3 Kings
 4. Tyler The Creator - Lights On (feat. Ryan Beatty & Santigold)
 5. XXXTENTACION - A GHETTO CHRISTMAS CAROL
 6. Outkast - Player's Ball
 7. Chance The Rapper - The Return
 8. Tyler The Creator - I Am the Grinch (feat. Fletcher Jones)
 9. Chance The Rapper & Jeremih - Are U Live (feat. Valee)
 10. Dej Loaf - All I Want For Christmas (feat. Kodak Black)
 11. Big Shaq - Man's Not Hot - Christmas Edition
 12. Rae Sremmurd - Christmas At Swae's
 13. Gucci Mane - St. Brick Intro
 14. Lil Jon - All I Really Want For Christmas (feat. Kool-Aid Man)
 15. Rae Sremmurd - Nothing For Christmas
 16. Lil Nas X - HOLIDAY
 17. Run The Jewels - A Christmas Fucking Miracle