UK RAP ESSENTIALS (2020) by Kolektiv X

Kolektiv X připravil fresh playlist na víkend. Výběr zásadních tracků, které formovaly a definovaly letošní zvuk rapové vlny ve Velké Británii.

Headie One, Skepta, Dutchavelli, Aitch, SL, AJ Tracey, J Hus, Dizzee Rascal, Slowthai, Little Simz a mnohem více..

„Tahle deska se zřetelně zaměřuje na osobní rozpor někoho, kdo je dítětem přistěhovalců z Afriky. Vyrůstá v Londýně a marně se snaží udělat domov z místa, kam nepatří." - Pitchfork

Tento playlist nemůže odstartovat nikdo jiný než J Hus. Deska Big Conspiracy je jednou z nejlépe kritikou hodnocených alb roku. Průkopník hudebního žánru afroswing a člověk, který se pár hodin po propuštění z vězeňské cely objevil jako nečekaný host na koncertu Drakea v Londýně (O2 Aréna).

„Jsem tak velký, že jediná věc, která byla loni větší než já, byl Brexit." - Stormzy

Začátek letošního roku ovládl beef mezi dvěma generacemi grimu. Na jedné straně stál veterán Wiley a na té druhé vůdce mladé generace Stormzy. Oba si navzájem nadělili více než dost diss-tracků.

 1. Wiley - Eediyat Skengman
 2. Stormzy- Dissapointed
 3. Wiley - Eediyat Skengman 2
 4. Stormzy - Still Dissapointed
 5. Wiley - Eediyat Skengman 3

Stormzyho "Still Dissapointed" vnímám jako hřebík do rakve celého beefu. Pomyslně ho tím zakončil a fanoušci si vybrali své tábory.

SL - SELHURST SE25

První skladbu vydal v patnácti letech a zabodoval s čtyřiceti sedmi miliony zhlédnutí na You Tube. V šestnácti letech jeho další singl "Tropical" začal okupovat hudební britské žebříčky. V sedmnácti se stihnul objevit na soundtracku k seriálu Top Boy z produkce Netflix. Tentýž rok dokázal utvrdit své postavení svým prvním projektem Everything Good Is Bad a Danzel Curry si ho vyžádal na remix skladby "Speedboat". Mladík s obrovským potenciálem. Možná budoucí hvězda drillové scény ve Velké Británii. Rok dvacet dvacet si získal svým krátkým EP Selhurst SE25, které dělal ve spolupráci s pomalu již ikonickým producentem Kenny Beats.

„Album Edna je důkaz. Headie One je nezaměnitelný král drillu, a nabízí k tomu ještě mnohem víc." - NME Magazine

Spojení aktuálně největší rapové smetánky britské scény. I tak bychom mohli nazvat trio Headie One, AJ Tracey a Stormzy na jedné skladbě. Do toho si přidejte legendární sampel "Butterfly" od Crazy Town mixnutý s garage klasikou “Bump ‘N’ Grind”. Jasně, že z toho vznikl komerční banger jako prase. Upřímně mne udivuje, jak produktivní dokázal Headie One tento rok být. Dominoval drillovým singlem "Only You Freestyle", na kterém se objevil Drake. Vydal silné debutové album Edna a EP GANG v kolaboraci s britským producentem Fred Again. Právě tam se mu povedlo nabourat svou škatulku drillového já. Experimentálnější elektro produkce ho stahují k melodickému projevu a my ho tak můžeme slyšet v nových hudebních polohách.

Slowthai je atypickou a šílenou postavičkou nabourávající zaužívané stereotypy britské scény. Nekontrolovatelný projev, neobyčejné videoklipy a jeho ohromné kouzlo osobnosti. Tento rok byl pro Slowthaie víceméně ve znamení singlů. Například "BB (BODYBAG)" je temná, agresivní, rapová jízda. Na druhou stranu "feel away" si drží klidnou vlnu. Track je věnovaný Slowthaiovo mladšímu bratrovi, který zemřel jako malé dítě. Pomalu si v průběhu písně buduje napětí a atmosféru. Zlatou korunu tomu dodávají vokály Jamese Blakea.

V playlistu toho naleznete mnohem více. Od nové desky Dizzee Rascala až po nový horký objev, kterým se stal Dutchavelli. Ženský element přínáší Little Simz a chybět nemůže ani jeden z největších bangerů roku "Rain". (Aitch, AJ Tracey, Tay Keith)

UK RAP ESSENTIALS (2020) - Kolektiv X

 1. J Hus - Big Conspiracy (feat. iceè tgm)
 2. Slowthai - feel away (feat. James Blake, Mount Kimbie)
 3. Dizzee Rascal - Eastside (feat. Ghetts, Kano)
 4. Headie One & Fred again.. - Charades
 5. Tion Wayne - I Dunno (feat. Dutchavelli, Stormzy)
 6. Octavian - Papi Chulo (feat. Skepta)
 7. Skepta, Chip & Young Adz - Waze
 8. Headie One - Ain't It Different (feat. AJ Tracey, Stormzy)
 9. Frisco - Red Card (feat. JME, Skepta, Jammer, Shorty)
 10. Aitch - Rain (feat. AJ Tracey, Tay Keith)
 11. M Huncho - Bando Ballads
 12. Stormzy - Still Disappointed
 13. Giggs - Straight Murder (feat. Dave)
 14. Mixtape Madness - Next Up - Part 1 (feat. Digga D, Sav'o, TY)
 15. Headie One - Only You Freestyle (feat. Drake)
 16. SL - Hit The Block (feat. Pa Salieu)
 17. Da Beatfreakz - 808 (feat. Dutchavelli, DigDat, B Young)
 18. D Double E - Tell Me A Ting (feat. Kano)
 19. Little Simz - might bang, might not
 20. Skepta, Chip & Young Adz - Mains

TEXT - Daniel Nádler