Které umělce sledovat v roce 2021? by Kolektiv X

O jakých jménech v příštím roce uslyšíme a co nás čeká? Od rapu, r&b přes pop nebo alternativu. Daniel Nádler a Rudolf Lehký ve spolupráci dali dohromady za Kolektiv X playlist plný svěží a nové hudby, která má potenciál udávat hudební směr v roce 2021.

Rohony, 58g, The Musa, Good Times Only, The Clumsies, Pablo's, WEN, Donnie, Tea Sofia, Eli, Čaba Laciga, OFF CULTURE, Hard Rico, Vercetti, Shaka nebo Josef K.

„Na někoho, kdo tu dokáže brousit na hraně archetypálnosti, uměleckosti i experimentu však narážíme až teď." - Radim Lisa

Rohony je rozhodně jedním z největších objevů na českém rapovém rybníčku. Odlišný přístup k psaní textů, abstraktnost, nabourávání archetypu rapu a kulturní přesah. Strak EP, které vzniklo ve spolupráci s NobodyListenem je pouhou ochutnávkou, co můžeme od Rohonyho v příštím roce čekat.

"Nikdo nemůže být tvrdý G, protože každý viděl pláč." - Rohony (Spider)

Starý Yeezuz2020 skončil v roce 2015 se svým projektem Exodus. Avšak symbolický rok 2020 ho dokázal vytáhnout ze své pěti-leté hibernační pauzy. Podařilo se mu vydat melancholicky-experimentální desku RIOT a v druhé polovině roku album Leopard, který již vyšel pod nově vzniklým Addict Soundem. Rok 2020 byl pro Yeezuse pouze nový start. Něco končí, něco zase začíná a pevně věříme, že rok 2021 může mít Yeezuz2020 ve svých rukou.

„Když do drillového beatu singlu Můj team, moje city začne scratchovat právě J-Kid, je to jako most přes generace českého rapu." - Karel Veselý

58g z čista jasna atakovali českou rapovou scénu, aby do ní přinesli svěží nádech aktuální Anglie. Drillové beaty, nespočet fotbalových referencí, nespočet referencí odkazující jak na aktuální dění na britské scéně, stejně tak na její samotné kořeny. Producent Humla, který se nebojí sám vystřelit několik rapových slok, vytvořil dokonalé prostředí a podmínky pro jedny z nejtvrdších rapových punch-lines tohoto roku.

"Tohle je pro ty co to ví a maj to za sebou
Ráno přišli benga, vzali strejdu přímo přede mnou
Krysy jako ty mezi náma nikdy nebudou
Ty to jedeš s Prahou, ale já to jedu s Jihlavou"
- Doktor601 (Jedinej)

Jihlavská crew 58g (TK27, Doktor601, Humla) si během tohoto roku získala silnou základnu posluchačů. Média hovoří o 58 tape vol.1 v superlativech, a tak v roce 2021 budou všechny oči mířit na jejich další projekt.

Josef K. připomíná spíše zakukleného, temného záporáka z komiksového světa než běžného současného rappera. Netradiční postupy v psaní textů, špinavá atmosféra, atypické bars a zábavně zpracovaný storytelling. Josef K. ve svých skladbách disponuje obskurními příběhy z pražského metra a svůj první projekt pojmenoval Linka B. Josef K. nemá daleko od ovládnutí pražského rapového podsvětí v roce 2021.

"Jsem pražskej Usain Bolt, co běhá stovky v podzemí

Jsem ochránce a patriot všech, co nemají na jízdný"

Josef K. (Raveman)

ROK 20/21 VE JMÉNU ŽEN

Nemůžeme vynechat velké množství mladých a talentovaných žen, které v budoucnu mají potenciál formovat moderní český pop a r&b. Tea Sofia zabodovala svým druhým EP Stani, kterým na sebe stáhla značnou pozornost, její indie-popové nahrávky vyhrály v hudebně-exportním projektu Czeching.

Vítězkou letošního Startéru na Radiu Wave se stala Terra, na svém prvním EP stages of regret spolupracovala se zlínským producentem Rainerem. Rok 2021 má skvěle připravený a nový singl “Cold” je důkazem.

Annet X, Donnie, Project Rabbit, Sawsane, Eli, Martina Hekerová a mnoho dalších.

BEVERLY HILLS 90210

Full Moon Magazine zařadil Donnie mezi několik nejslibnějších, mladých zpěvaček tohoto roku. A my můžeme jen souhlasit. Donnie vás vtáhne do melancholií nasáklé atmosféry na své desce Donnie Darko. Jedná se o biják, z kterého srší emoce a city.

KVĚTINY V KAŽDÉM POKOJI

Čaba Laciga vydal své nové album KVĚTINY V KAŽDÉM POKOJI pod vydavatelstvím Kolektiv X. Sám se postaral o veškerou produkci na desce. Můžeme slyšet různorodé vlivy, které Čabu inspirovali při tvorbě. Disco, rap, pop-rap, electro a mnoho dalších hudebních žánrů se mísí napříč nahrávkami a vytváří jedno z nejoriginálnějších alb tohoto roku. O mix a master se postaral Rainer. Čaba na nové nahrávce hledá svou vlastní identitu. Jak být sám sebou nebo jak vůbec dokázat být sám se sebou. Jak dokázat zapadnout do nového prostředí. Tento rozpor zároveň odráží poslední rok Čabova života, který uběhl od vydání minulého alba Brian Hefner.

"Jenom blázen může dělat to, co dělám já
Jenom kokot může dělat to, co dělám já
Díky bohu, že to byla stále zábava" -
Čaba Laciga (600)

Playlist obsahuje další desítky talentovaných umělců, o kterých do budoucna ještě uslyšíme. Ať už se v rapu budeme bavit o skvělých objevech jako je například celý Central Gang a jeho nejprominentnější trojice rapperů Vercetti, Shaka a Forest Blunt reprezentující Ústí Nad Labem. Taktéž Ostrava nám servíruje novou vlnu umělců a v playlistu tak najdete Hard Rica nebo OFF CULTURE.

Dál jsme se zaměřili na r&b a popovou sféru. Good Times Only, Pablo's, The Curly Simon nebo třeba The Clumsies.

TEXT - Daniel Nádler

PLAYLIST - Rudolf Lehký, Daniel Nádler